close
تبلیغات در اینترنت

درحال بارگذاری ....
به هایپرتمپ خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید :

تاریخ ارسال پست:
یکشنبه 10 ارديبهشت 1391
نویسنده:
Admin
تعداد بازدید:
296
امریکا چرا قطر را برگزید؟

نبيل لطيف

همخواني نداشتن فعاليتهای منطقه اي و جهاني قطر با موقعیت منطقه ای و بین المللی اين كشور، سؤالات بسياري را درباره واقعيت فعاليت ها و و کسانی که در پس پرده تصمیم گیری های کلان این کشور قرار دارند، مطرح كرده است.

بسیاری از تحليلگران سياسي فعاليت هاي قطر خصوصاً پیش از آغاز انقلاب هاي عربي و طی انقلابها و پس از آن را مشکوک می دانند. به گفته تحلیلگران، فعاليت هاي قطر بیشتر در چارچوب استراتژي آمريكا برای "منحرف كردن انقلاب هاي عربي از مسير اصلي خود" قرار دارد؛ چراکه آمريكا ابتدا در خاموش كردن شعله انقلاب ها ناكام ماند.

آمريكا چرا قطر را براي اجراي راهبردهای خود انتخاب كرده است ؟

امریکا چرا قطر را برگزید؟

نبيل لطيف

همخواني نداشتن فعاليتهای منطقه اي و جهاني قطر با موقعیت منطقه ای و بین المللی اين كشور، سؤالات بسياري را درباره واقعيت فعاليت ها و و کسانی که در پس پرده تصمیم گیری های کلان این کشور قرار دارند، مطرح كرده است.

بسیاری از تحليلگران سياسي فعاليت هاي قطر خصوصاً پیش از آغاز انقلاب هاي عربي و طی انقلابها و پس از آن را مشکوک می دانند. به گفته تحلیلگران، فعاليت هاي قطر بیشتر در چارچوب استراتژي آمريكا برای "منحرف كردن انقلاب هاي عربي از مسير اصلي خود" قرار دارد؛ چراکه آمريكا ابتدا در خاموش كردن شعله انقلاب ها ناكام ماند.

آمريكا چرا قطر را براي اجراي راهبردهای خود انتخاب كرده است ؟

تحليلگران سياسي به دلايل ذيل معتقدند كه آمريكا و غرب براي اجراي استراتژي خود در منطقه خاورميانه، قطر را برگزیده است:

1) ناتواني عربستان در اجراي راهبرد آمريكا به خوبي قطر، به دلايلي مانند "روابط عربستان با آمريكا، ديدگاه  منفي عربستان و وهابيت به انقلاب هاي عربي، و ترديد ملل عرب به فعاليت هاي عربستان به علت ارتباط اين فعاليت ها با طرح هاي ضد مردمي آمريكا در منطقه عربي".

2) نبود ذهنيت منفي از قطر در افكار ملل عرب، بر خلاف عربستان.

3) بلند پروازي سران قطر پس از كودتاي امير كنوني اين كشورعليه پدرش، براي ايفاي نقش موثر منطقه اي و بين المللي، به علل شخصي و بين المللي و براي رهایي از سلطه عربستان .

4) نبود روابط رسمي ميان قطر و اسرائيل. درست است كه قطر اسرائيل را به رسميت نشناخته است ولي در عمل اسرائيل را به رسميت مي شناسد، زيرا دفتر حافظ منافع اسرائيل در دوحه مستقر است، و به اذعان مسئولان اسرائيلي ، روابط قطر و اسرائيل فراتر از روابط ديپلماتيك است .

 

قطر و الگوي اسرائيلي

بسياري از تحليلگران سياسي معتقدند كه فعاليت هاي خطرناك قطر براي اجراي استراتژي آمريكا و ايفاي نقش دستكش براي مشت آهنين آمريكا با امكانات محدود قطر همخوانی ندارد؛ ولي قطر براي انجام فعاليت هاي خود با كمك آمريكا و رژيم صهيونيستي و نقشه كثيف "پياده كردن الگوي اسرائيلي در كشور كوچك قطر" را عملي كرد .

معلوم است كه اسرائيل سرزمين فلسطين را اشغال كرده است، و با وجود كمي مساحت خود با كمك 3 عامل "پول ، رسانه و تكيه به قدرت نظامي آمريكا" به قدرتي مهم تبديل شده است.

قطر با پياده كردن الگوي اسرائيلي به چاقوي برنده اي تبديل شده است چرا كه درآمدهاي گازي و سرمايه گذاري هاي كلان آمريكا در قطر اموال هنگفتي را به جيب سران اين كشور كوچك ريخته است.

قدرت رسانه اي قطر از سال 1996 آغاز شد. امير قطر سال 1996 با پرداخت 150 ميليون دلار بيشتر كاركنان عرب راديو بي. بي. سي را براي راه اندازي شبكه الجزيره جذب كرد، شبكه اي كه با درپيش گرفتن سياستي هوشمند اعتماد بينندگان عرب را كسب كرده است، بينندگان عرب در آن زمان گرفتار رسانه هاي دولتي غيرمستقل كشورهاي خود بودند.

مخالفت ظاهري واشنگتن و تل آويو با شبكه الجزيره ، هدف قرار دادن دفاتر اين شبكه در مناطق مختلف ، شهادت چند كارمند آن ، پوشش خبري جنگ افغانستان و رسوا كردن فساد سران عرب باعث افزايش اعتبار اين رسانه قطري شده است رسانه اي كه براي رسيدن به چنين هدفي تلاش مي كرد و اين هدفش هم اكنون محقق شده است چرا كه به رقيب سي ان ان و بي بي سي تبديل شده و تأثيرگذارتر از آنها هم است . طبق اسناد ويكيليكس ، دولت قطر الجزيره را به ابزار فشار و سلاحي براي اجراي سياست هاي خاصي تبديل كرده است.

درباره عامل "تكيه قطر به قدرت نظامي آمريكا" نيز بايد گفت كه پايگاه السيليه قطر بزرگترين پايگاه نظامي آمريكا در منطقه است؛ و فرودگاه العيديد قطر كه در چند كيلومتري كاخ امير اين كشور واقع است ، ديگر پايگاه نظامي آمريكا است.

اتحادیه عرب، اسب تروای آمریکا و اسرائیل

تلاش قطر براي اجراي استراتژي آمريكا از طريق واقعيت هاي ذيل قابل لمس است :

1) تبديل اتحاديه عرب به اسب تروآ براي اجراي نقشه هاي صهيونيستي – آمريكائي – غربي در منطقه عربي . اتحاديه عرب قبلا نيز زمينه دخالت نظامي ناتو در ليبي را فراهم كرده بود در حالي كه قطر و الجزيره زماني كه سياست هاي احمقانه صدام ديكتاتور عراق را دچار آشوب كرده بود، يكي از مناديان سرسخت عربيت و اسلام بودند.

کسی که وضعيت سياسي ليبي را پیگیری کرده باشد، آشكارا مي بيند كه تلاش قطر براي باز کردن پای ناتو به ليبي هدفي جز تقديم دستاوردهاي قيام پيروزمندانه مردم عليه معمر قذافي ديكتاتور ليبي به اروپا و آمريكاي به اصطلاح "بسيار بشردوست !" نداشت، و اين امر تدريجاً اتفاق مي افتد.

نارضايتي مردم ليبي از نقش آفريني قطر در كشورشان از اظهارات مسئولان ليبيائي همچون عبدالرحمن شلقم نماينده ليبي در سازمان ملل متحد قابل لمس است.

شلقم با انتقاد از نقش قطر در ليبي گفته بود: "قذافي دچار جنون قدرت بود و قطر هم اكنون در مسير قذافي حركت مي كند".

همچنين قطر به علت تشكيل احزاب وابسته به خود در ليبي متهم به دخالت در امور داخلي اين كشور است .

2) مخالفت احزاب تونس با حضور امير قطر در نشست مجلس مؤسسان كه پس از انقلاب تشكيل شد. همچنين هشدار درباره تلاش قطر براي هزينه كردن اموالي در تونس براي اجراي نقشه هاي ضد مردمي خود تا اينكه كار به جایي رسيد كه پرچم قطر در برخي تظاهرات اعتراض آميز سوزانده شد .

3) خطرناك ترين نقشه آمريكا كه قطر مجدانه درپي اجراي آن است، براندازی نظام حاكم سوريه مي باشد. نظام سوريه مانعي بزرگ بر سر راه نقشه هاي صهيونيستي – آمريكایي و حامي سرسخت مقاومت لبنان و فلسطين محسوب مي شود؛ مقاومتي كه بيني رژيم صهيونيستي و متحدانش را به خاك ماليده است.

شبكه الجزيره به نحوي ملال آور تحولات سوريه را بزرگ جلوه مي دهد كه اين امر اعتبار ده سال گذشته اين شبكه قطری را زير سؤال برده است؛ زيرا در اين شبكه بيشتر گزارش ها ، اخبار و تصاوير مربوط به سوريه نادرست و جعلي است به عنوان مثال كسي كه در خيابان هاي سوريه قدم مي زند و به هتلش برمي گردد هنگامي كه شبكه الجزيره را مشاهده مي كند مي بيند كه اين شبكه همان خيابان ها را به شكل ميادين جنگ ميان ارتش سوريه و مخالفان نشان مي دهد!.

حالا كه سلاح الجزيره كُند شده است، قطر مي خواهد همان نقشه اي را كه در قبال ليبي اجرا كرد، در سوريه نيز عملی كند؛ قطر تلاش مي كند اين بار پاي ناتو و آمريكا را به سوريه باز کند.

قطر با پشتيباني اتحاديه عرب ! از شوراي امنيت سازمان ملل متحد خواسته است كه طرح اتحاديه عرب را كه ساخته و پرداخته خودش است، در دستوركارش بگنجاند!

بسياري از مطبوعات جهان از جمله مطبوعات اسرائيلي! نوشته اند كه قطر مي خواهد گروه هاي مسلح ليبيایي را كه توسط نظاميان قطري آموزش ديده اند، از طريق تركيه به سوريه بفرستد تا در كنار انقلابيون سوري بجنگند!

4) دخالت قطر در امور داخلي مصر . قطر پس از آمريكا و عربستان سومين دخالت كننده در امور داخلي مصر است. قطر اموال بسياري را با عناوين مختلف ! براي خريدن وجدان افراد و تشكيل احزاب هزينه مي كند، كه اين امر باعث نارضايتي بسياري از مصري ها شده است چرا كه مصری ها معتقدند حاتم بخشي هاي امير قطر، دخالت آشكار در امور داخلي مصر و توهين به اين كشور است.

5) مساله مهم اين است كه بر خلاف تصور غالب، نقش آفريني قطر محدود به منطقه عربي نمي شود! چرا كه قطر دفتر نمايندگي طالبان در دوحه را باز كرده است، و آمريكا از گشايش چنين دفتري استقبال كرده است در حالي كه دولت افغانستان در اعتراض به اين اقدام قطر، سفير خود در دوحه را فراخواند.   

6) اظهارات مسئولان قطري درباره تحولات منطقه نشان مي دهد چنين مواضعی نمي تواند از مسئولان كشوري در حد و اندازه قطر صادر شود، به عنوان مثال شيخ حمد بن جاسم وزير امور خارجه قطر از اردن مي خواهد كه به جاي استفاده از بنادر سوريه از بنادر رژیم اسرائيل استفاده كند زيرا به گفته وي بنادر اسرائيل كم هزينه تر و امن تر است.

منبع: العالم

کد خبر:111037 -

کلمات کلیدی

امریکا چرا قطر را برگزید؟

بیداری اسلامی

اسلام

ایران

مطالب مرتبط
نظرات این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی